Muzyka Disco Polo

mimo wątpliwych walorów artystycznych była bardzo popularna w całym kraju. Po załamaniu się związanej z tym gatunkiem sceny muzycznej, powróciła ona w formie imprez organizowanych przez DJ. (więcej)

Dj Qbert jest jednym

najbardziej cenionych Dee Jayów w Stanach Zjednoczonych. Ogromne doświadczenie i świetna technika, zaowocowały sukcesem. (więcej)

W drugiej połowie lat 90tych

pojawiły się na rynku kasety cyfrowe. Nie zdobyły jednak one popularności i szybko wyparte zostały przez płyty CD. (więcej)

DJ Jazzy został uhonorowany

na Szkolnej Ścianie Sław w John Bartram High School w Filadelfii. Faktycznie jednak nie udało mu się ukończyć tej uczelni. (więcej)

Tagi

 • MC
 • Master of Ceremony
 • Mistrz Ceremonii
 • Rap
 • Reggae
 • Muzyka
 • DJ
 • Hip-Hop
 • Mikrofon
 • Muzyczny
 • Mikser
 • Sampler

Master of Ceremony - mistrz ceremonii

2013-02-12 17:18
Chris
Kolejnym terminem wyjętym ze stronnic słownika DJ'ów jest "MC". Skrót ten pochodzi od angielskiego zwrotu "Master of Ceremony" ("Mistrz Ceremonii"). Funkcja tego osobnika polega częsot na wspieraniu DJ w prezentacji jego muzycznych umiejętności. Najczęściej MC spotyka się w muzyce rapowej i reggae. Master ma za zadanie rozbawić publikę rymowaną improwizacją na temat wymyślony samodzielnie lub przez audiencję.

Wymyślanie rymów na poczekaniu, improwizacja w języku profesjonalistów nazywania jest "freestylem". Pierwsi Masterzy Ceremonii zaistnieli na początku lat siedemdziesiątych, to właśnie wtedy bowiem pojawiła się muzyka rap. Ich zadaniem było zapowiadanie utworów DJ oraz improwizowanie. Sposobem na rozwijanie się w swoim fachu było, a tradycja została zachowana do dziś, pojedynkowanie się z MC z różnych dzielnic miast Stanów Zjednoczonych. W ten sposób nie tylko pogłębiali oni kreatywność, a także dzięki temu stawali się coraz lepsi.
 Jonzi D
Jonzi D, źródło: Theartsdesk

Freestyle, z angielskiego - wolny styl - to rymowanie bez wcześniej przygotowanego tekstu. Źródłem freestyle'u często są aktualne emocje oraz nabywane latami umiejętności - elokwencja, zdolność improwizacji. Od początku istnienia freestyle miał za zadanie rozśmieszać i być sposobem na nawiązywanie kontaktu z publicznością. Improwizację tę podzielić można na dwa rodzaje - monolog, w którym freestylowiec występuje samodzielnie, rapując o sprawach bieżących, wymyślonych na poczekaniu oraz battle - czyli wyżej już wspomniany pojedynek, w którym odśpiewywany tekst jest nawiązaniem do wcześniej wylosowanego tematu.

W Polsce coraz częściej organizowane są pojedynki freestylowców ze względu na popularność, jaką z roku na rok zyskuje improwizacja. Pośród najpopularniejszych bitew wyróżnić trzeba "Wielką Bitwę Warszawską", "Wielką Bitwę o Zachód", "Wielką Bitwę o Mokotów", "Wojnę o Śląski Diamen", "Wielkę Bitwę Szczecińską", czy "Wojnę o Wawel" i "Bitwę o Bema".
O.S.T.R
O.S.T.R, źródło: Wikipedia

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.