Dj Qbert jest jednym

najbardziej cenionych Dee Jayów w Stanach Zjednoczonych. Ogromne doświadczenie i świetna technika, zaowocowały sukcesem. (więcej)

W drugiej połowie lat 90tych

pojawiły się na rynku kasety cyfrowe. Nie zdobyły jednak one popularności i szybko wyparte zostały przez płyty CD. (więcej)

Mimo iż dancehall

swoje korzenie posiada głównie muzyce reggae, wyraźnie słychać wpływy innych gatunków muzycznych, takich jak hip hop, R&B, jazz, rock and roll. (więcej)

Muzyka Disco Polo

mimo wątpliwych walorów artystycznych była bardzo popularna w całym kraju. Po załamaniu się związanej z tym gatunkiem sceny muzycznej, powróciła ona w formie imprez organizowanych przez DJ. (więcej)

Tagi

  • Dancehall
  • Muzyka
  • Jamajka
  • Reggae
  • Ska
  • Muzyczny
  • Muzyka elektronicza
  • DJ
  • Dee Jay

Dancehall - gatunek muzyczny z Jamajki

Dancehall to gatunek muzyczny wywodzący się z Jamajki. Powstał on w latach siedemdziesiątych w oparciu o klasyczny rodzaj muzyki reggae. Różnią się one jednak tempem i dynamiką. Nazwa tego gatunku pochodzi od terminu z Jamajki, wówczas jednak "dance hall" oznaczało ogromne pomieszczenie, gdzie publiczność gromadziła się, by tańczyć.

Chcąc zagłębić się w korzenie dancehallu, należy skupić się na pierwszych utworach powstałych w powiązaniu z tym gatunkiem. Stało się to w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku, jednak to po śmierci Boba Marleya w latach osiemdziesiątych publiczność pokochała dancehall. Wkrótce powiązany z tą muzyką stał się taniec o tej samej nazwie. Z terminem tym kojarzone jest pojęcie "dancehall queen" - kobiet poruszających się do rytmów jamajskiej muzyki, które walczą o ten zaszczytny tytuł. Kolejnym rodzajem tańca w rytm dancehallu jest grinding.Dancehall charakteryzuje się przede wszystkim szybkością i żywiołem. DJ'e (pełniący rolę MC) improwizują do cyfrowych podkładów - riddimów - granych przez selektorów. Z powodu wciąż rosnącego zapotrzebowania i zainteresowania DJ'ów dancehallem, w Polsce powstały dystrybucje płyt winylowych, dające selektorom możliwość zaopatrzenia się w nowe riddimy.

Światowi wirtuozi tego stylu muzycznego to Sean Paul, Sister Nancy, Lady Saw, Vybz Kartel, Shaggy, Bounty Killer, Yellowman, Nicodemus Ninjaman, Elephant Man, Anthony B, Buju Banton, czy SupaaCat. Lista ta rozwija się jeszcze, a po drodze napotkać możemy polskich artystów - Ras Lutę, Cheeba, Grizzlee, Pablopavo, Grubsona, DeeR'a, Junior Stressa, Vavamuffin, Jamala, EastWestRockers, Natural Dread Killaz, Ri!Codeh oraz Dreadsquad.