Największa popularność muzyki

Techno przypada na lata 90'te. Modne były wtedy przeróbki znanych muzycznych tematów na styl techno. Jednym z najbardziej popularnych jest motyw z filmu "Okręt" Wolfganga Petersena, którego elektroniczna wersja, stworzona przez zespół U-96, królowała na listach przebojów w tym okresie. (więcej)

Po sukcesie Guitar Hero

stworzenie podobnej gry, ale trafiającej w gusta miłośników muzyki elektronicznej, było tylko kwestią czasu. Zasady gry są bardzo podobne, oczywiście repertuar i style muzyczne, zdecydowanie odbiegają od gitarowych klimatów. Znajdziemy tutaj największe przeboje pop, dance, techno i innych stylów muzyki elektronicznej (więcej)

Muzyka Disco Polo

mimo wątpliwych walorów artystycznych była bardzo popularna w całym kraju. Po załamaniu się związanej z tym gatunkiem sceny muzycznej, powróciła ona w formie imprez organizowanych przez DJ. (więcej)

DJ Jazzy został uhonorowany

na Szkolnej Ścianie Sław w John Bartram High School w Filadelfii. Faktycznie jednak nie udało mu się ukończyć tej uczelni. (więcej)

Tagi

  • Magnetofon
  • Kaseta magnetofonowa
  • Nośnik
  • Dźwięk
  • Zapis
  • Nagrywanie
  • Odtwarzanie
  • Muzyka
  • Zapis dźwięku

Magnetofon kasetowy - historia i budowa

2013-02-11 13:17
Sebcio
Magnetofon to urządzenie przeznaczone zapisywania i odtwarzania dźwięku na taśmie magnetycznej. W tym artykule uwagę poświęcę historii tego odtwarzacza muzyki.

Pierwotny magnetofon posiadał stalowy drut pełniący rolę nośnika. Skonstruował go w roku 1898 Valdemar Poulsen - wynalazca z Danii - który nazwał go telegrafonem. Kolejną wersję znanego nam magnetofonu stworzył Ludwig Blattner trzydzieści lat później. Drut zastąpiony został wówczas stalową taśmą. W latach trzydziestych po raz pierwszy rozgłośnia BBC w Anglii nadała program nagrywany na taśmie magnetofonowej. W tym celu użyto dużego magnetofonu z taśmą Marconi-Stille. Wynalazek ten przesuwał taśmę z prędkością dziewięćdziesięciu metrów na minutę! Umiejscowiono go w zamkniętym pomieszczeniu, aby zniwelować możliwość zerwania się dynamicznie obracającej się taśmy. Zagwarantowało to powstaniem dźwięku o wysokiej częstotliwości. Od drugiej dekady dwudziestego wieku Austriak Fritz Pfleumer prowadził różnorodne doświadczenia, pokrywając drobinkami żelaza coraz to nowsze materiały. W roku 1927 zdecydował się wykorzystać do tego eksperymentu cienki papier, co zaowocowało powstaniem taśmy magnetofonowej! W roku 1932 odsprzedał swój patent firmie AEG, która przy współpracy z IG Farben stworzyła pierwszy Magnethopon K1. Jakość brzmienia tego wynalazku okazała się jednak nienajlepsza i magnetofon utracił możliwość odtwarzania muzyki. Wówczas na ratunek starej konstrukcji przybył Walter Weber - niemiecki inżynier, który w roku 1939 zmienił jego budowę, tworząc znaną nam wersję magnetofonu odtwarzającego wysoką jakość dźwięku.
Kaseta magnetofonowa
Kaseta magnetofonowa, źródło: Wikipedia

Do momentu ukazania się odtwarzaczy CD magnetofon pełnił rolę jednego z najpopularniejszych nośników muzyki. Choć dziś ich popularność znacznie spadła, to wciąż są produkowane oraz używane.

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.