Muzyka Disco Polo

mimo wątpliwych walorów artystycznych była bardzo popularna w całym kraju. Po załamaniu się związanej z tym gatunkiem sceny muzycznej, powróciła ona w formie imprez organizowanych przez DJ. (więcej)

Mimo iż dancehall

swoje korzenie posiada głównie muzyce reggae, wyraźnie słychać wpływy innych gatunków muzycznych, takich jak hip hop, R&B, jazz, rock and roll. (więcej)

Największa popularność muzyki

Techno przypada na lata 90'te. Modne były wtedy przeróbki znanych muzycznych tematów na styl techno. Jednym z najbardziej popularnych jest motyw z filmu "Okręt" Wolfganga Petersena, którego elektroniczna wersja, stworzona przez zespół U-96, królowała na listach przebojów w tym okresie. (więcej)

W drugiej połowie lat 90tych

pojawiły się na rynku kasety cyfrowe. Nie zdobyły jednak one popularności i szybko wyparte zostały przez płyty CD. (więcej)

Tagi

  • Disco polo
  • Syl muzyczny
  • Italo Disco
  • Muzyka taneczna
  • Muzyka dyskotekowa
  • Disco
  • Dance

Disco Polo - polska muzyka taneczna

Disco polo to jeden z gatunków muzyki popularnej, zaistniały w Polsce w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Początkowo muzyka ta znana była jako "chodnikowa". Pomysłodawcą nowej nazwy był Sławomir Skręta - właściciel wytwórni Blue Star z okolic Warszawy. Tytuł ten wywodzi się z "italo disco" - muzycznego stylu włoskiego z lat osiemdziesiątych.

Disco polo to muzyka grana przede wszystkim na weselach i innego rodzaju zabawach z repertuarem piosenek ludowych. W latach dziewięćdziesiątych muzyka ta osiągnęła ogromny sukces, choć początkowo nie była nagłaśniana w mediach. Płyty i kasety magnetofonowe sprzedały się w wysokich nakładach, a w roku 1992 odbyła się Gala Piosenki Chodnikowej i Popularnej transmitowana przez TVP1. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych w telewizji pojawiły się różnego rodzaju programy muzyczne, których uwaga skoncentrowała się na disco polo. Mowa tutaj m.in. o "Disco Relax", czy "Disco Polo Live". Jednak jedynie telewizja Polsat oraz Radio Eska nagłaśniały utwory muzyki chodnikowej. Przez inne stacje muzyczne uznawana była ona za oznakę prymitywizmu. Mimo to w tym samym roku artyści disco polo zaangażowani zostali w kampanie wyborcze Waldemara Pawlaka i Aleksandra Kwaśniewskiego. Pod koniec tej dekady nastąpił nagły spadek sprzedaży płyt i kaset disco polo, a ich miejsce zastąpiła muzyka pop, rock i hip-hop.Od tej pory sprzedaż ta jest umiarkowana. Choć niektóre stacje zdecydowały się na transmitowanie programów poświęconych muzyce chodnikowej, to przez większość społeczeństwa wciąż jest ona uznawana za oznakę złego gustu i "kiczu". Paradoksem jest jednak, że pomimo tego, iż na co dzień muzyka disco polo nie jest słuchana często, to na wszelkich zabawach to właśnie w jej rytm publika bawi się najlepiej. Didżeje klubowi i dyskotekowi wykorzystują więc jej brzmienia do rozbawienia i zachęcenia tłumu do wspólnej zabawy.

Komentarze

Tomi
2013-07-20 18:56:52

Ej... Od czasu do czasu jak się jest napranym to można posłuchać :-)

coś
2013-06-08 18:59:00

nie nawidze disco polo