Dj Qbert jest jednym

najbardziej cenionych Dee Jayów w Stanach Zjednoczonych. Ogromne doświadczenie i świetna technika, zaowocowały sukcesem. (więcej)

Muzyka Disco Polo

mimo wątpliwych walorów artystycznych była bardzo popularna w całym kraju. Po załamaniu się związanej z tym gatunkiem sceny muzycznej, powróciła ona w formie imprez organizowanych przez DJ. (więcej)

DJ Jazzy został uhonorowany

na Szkolnej Ścianie Sław w John Bartram High School w Filadelfii. Faktycznie jednak nie udało mu się ukończyć tej uczelni. (więcej)

Po sukcesie Guitar Hero

stworzenie podobnej gry, ale trafiającej w gusta miłośników muzyki elektronicznej, było tylko kwestią czasu. Zasady gry są bardzo podobne, oczywiście repertuar i style muzyczne, zdecydowanie odbiegają od gitarowych klimatów. Znajdziemy tutaj największe przeboje pop, dance, techno i innych stylów muzyki elektronicznej (więcej)

Tagi

  • Płyta kompaktowa
  • Płyta CD
  • Compact Disc
  • CD
  • Kompakt
  • Muzyka
  • Zapis cyfrowy
  • DJ
  • Sprzet Dj

Budowa i charakterystyka płyty kompaktowej

2013-02-23 19:48
Jaszczur
Nie bez powodu płyta kompaktowa zyskała grono swoich miłośników. Przez lata, do momentu pojawienia się przenośnej pamięci masowej, królowała na listach najpopularniejszych nośników muzyki.

Czynnikiem, który znacznie wpłynął na jakość CD jest jej pojemność i rozmiar. Klasyczna płyta kompaktowa pomieścić może ponad siedemdziesiąt minut nagrań, a więc nawet 650 MB! Na rynku powstały jednak nowocześniejsze płyty odpowiadające coraz to bardziej wymagającym użytkownikom. Niektóre z nich gromadzić mogą 700, 800 MB, a nawet 1,4 GB! Wykorzystanie tak pojemnych CD wymaga jednak posiadania odpowiednich, nowoczesnych odtwarzaczy. Chcąc mówić o rozmiarach CD należy podać jej konkretne wymiary - ma ona średnicę 12 cm, grubość 1,2 mm oraz wagę około piętnastu gramów. Spirala z danymi zapisanymi na płycie liczy około pięć i pół kilometra! Ten rodzaj nośnika jest więc łatwy w transportowaniu, nie sprawia trudności oraz kryje w sobie duże pokłady pamięci.
Spód płyty CD
Spód płyty CD, źródło: Wikipedia

Początkowo trwałość kompaktów była niezaprzeczalnie wysokiej jakości. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, gdy CD pojawiało się dopiero w studiach i w domach, ich trwałość określana była nawet na kilkaset lat. Niestety, w momencie spopularyzowania płyty kompaktowej oraz produkcji większej ilości owych compact disców, spadła ich jakość i dziś trwałość szacowana jest na zaledwie dekady.

CD wykonane są z płytki z poliwęglanu pokrytej cienką warstwą aluminium. Zawarte na niej (w postaci mikrorowków) dane odczytywane są laserem półprzewodnikowym o długości fali 780 nm. Zapis ten składa się w spiralę łączącą środek płyty z jej brzegiem. W budowie płyty kompaktowej wyróżnić można warstwę przeźroczystą, laser, obszar mocowania, miejsce zbioru danych i warstwę zabezpieczającą.

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.