Czynnikiem, który znacznie wpłynął na jakość CD jest jej pojemność i rozmiar. Klasyczna płyta kompaktowa pomieścić może ponad siedemdziesiąt minut nagrań, a więc nawet 650 MB! Na rynku powstały jednak nowocześniejsze płyty odpowiadające coraz to bardziej wymagającym użytkownikom. Niektóre z nich gromadzić mogą 700, 800 MB, a nawet 1,4 GB! Wykorzystanie tak pojemnych CD wymaga jednak posiadania odpowiednich, nowoczesnych odtwarzaczy. Chcąc mówić o rozmiarach CD należy podać jej konkretne wymiary - ma ona średnicę 12 cm, grubość 1,2 mm oraz wagę około piętnastu gramów. Spirala z danymi zapisanymi na płycie liczy około pięć i pół kilometra! Ten rodzaj nośnika jest więc łatwy w transportowaniu, nie sprawia trudności oraz kryje w sobie duże pokłady pamięci.

Spód płyty CD, źródło: Wikipedia
Początkowo trwałość kompaktów była niezaprzeczalnie wysokiej jakości. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, gdy CD pojawiało się dopiero w studiach i w domach, ich trwałość określana była nawet na kilkaset lat. Niestety, w momencie spopularyzowania płyty kompaktowej oraz produkcji większej ilości owych compact disców, spadła ich jakość i dziś trwałość szacowana jest na zaledwie dekady.
CD wykonane są z płytki z poliwęglanu pokrytej cienką warstwą aluminium. Zawarte na niej (w postaci mikrorowków) dane odczytywane są laserem półprzewodnikowym o długości fali 780 nm. Zapis ten składa się w spiralę łączącą środek płyty z jej brzegiem. W budowie płyty kompaktowej wyróżnić można warstwę przeźroczystą, laser, obszar mocowania, miejsce zbioru danych i warstwę zabezpieczającą.