Muzyka Disco Polo

mimo wątpliwych walorów artystycznych była bardzo popularna w całym kraju. Po załamaniu się związanej z tym gatunkiem sceny muzycznej, powróciła ona w formie imprez organizowanych przez DJ. (więcej)

W drugiej połowie lat 90tych

pojawiły się na rynku kasety cyfrowe. Nie zdobyły jednak one popularności i szybko wyparte zostały przez płyty CD. (więcej)

Mimo iż dancehall

swoje korzenie posiada głównie muzyce reggae, wyraźnie słychać wpływy innych gatunków muzycznych, takich jak hip hop, R&B, jazz, rock and roll. (więcej)

Największa popularność muzyki

Techno przypada na lata 90'te. Modne były wtedy przeróbki znanych muzycznych tematów na styl techno. Jednym z najbardziej popularnych jest motyw z filmu "Okręt" Wolfganga Petersena, którego elektroniczna wersja, stworzona przez zespół U-96, królowała na listach przebojów w tym okresie. (więcej)

Tagi

 • Drum And Bass
 • D&B
 • Muzyka
 • Muzyka elektroniczna
 • Styl muzyczny
 • DJ
 • Muzyka klubowa
 • Dee Jay
 • Mikser
 • Gramofon
 • Sampler

Drum and bass - popularny gatunek muzyki elektronicznej

Drum and bass, to powszechnie skracany do formy "drum'n'bass" lub "d&b" gatunek muzyki elektronicznej. Charakterystyczną jego cechą jest szybkie tempo (aż do stu sześćdziesięciu - stu osiemdziesięciu uderzeń na minutę). Muzyka ta nie różni się przeważnie tempem, aby ułatwić DJ'om jej remiksowanie. Do tego synkopowana linia perkusyjna, skomplikowana w przeciwieństwie do muzyki house i techno. Głęboki bas to trzeci i nieodzowny element drum&bass'u. Pozostałe z nich są różnorodne i w pełni zależne od artystów. W muzyce tej spotkać możemy się zarówno z ciepłymi partiami wokalnymi, jak i przesterowanymi barwami, mrożącymi krew w żyłach. Do niedawna jedną z cech tego gatunku muzycznego było tworzenie go za pomocą komputera i winyli. Dziś muzykę drum&bass wykonuje się również na żywo.Choć ten typ muzyki swój początek miał w Wielkiej Brytanii, gdzie zdobył wielu zwolenników, to dziś również w Polsce znaleźć możemy wirtuozów d'n'b. Wśród nich duet CLS&Wax, a także Sonic Saturation, DeeJay Delta, czy Symptom. W cięższym brzmieniu specjalizuje się zaś Xlient i Yabol, Pylon i Soccom - miłośnicy techno-dnb, będącego mieszanką drum and bassu wraz z powtarzającymi się partiami dźwiękowymi znanymi z muzyki techno. Do tego również Switch Technique z Pniew i jego hardstepowo-darkstepowe brzmienia.W definicji drum and bassu odnaleźć możemy wiele jego podgatunków, jednak większość z nich okazuje się już nieaktualna - nazwy, które przytoczę funkcjonowały przede wszystkim w okresie największego sukcesu drum'n'bassu. Mimo to do rodzajów tego gatunku muzycznego wliczyć możemy atmpspheric drum'n'bass, clownstep, darkstep, dubstep, drumfunk, electrostep, hardstep, jazzstep, jump-up, liquid funk, neurofunk, technoid, techstep, trancestep, minimal DNP. Informacje na temat niektórych z nich odnajdziecie w innych naszych artykułach.

Komentarze

ruber doll
2013-02-26 14:18:54

Jak ktoś zna jakieś bardziej niszowe style tego gatunku, to chętnie się zapoznam