Mimo iż dancehall

swoje korzenie posiada głównie muzyce reggae, wyraźnie słychać wpływy innych gatunków muzycznych, takich jak hip hop, R&B, jazz, rock and roll. (więcej)

Dj Qbert jest jednym

najbardziej cenionych Dee Jayów w Stanach Zjednoczonych. Ogromne doświadczenie i świetna technika, zaowocowały sukcesem. (więcej)

DJ Jazzy został uhonorowany

na Szkolnej Ścianie Sław w John Bartram High School w Filadelfii. Faktycznie jednak nie udało mu się ukończyć tej uczelni. (więcej)

Muzyka Disco Polo

mimo wątpliwych walorów artystycznych była bardzo popularna w całym kraju. Po załamaniu się związanej z tym gatunkiem sceny muzycznej, powróciła ona w formie imprez organizowanych przez DJ. (więcej)

Tagi

  • Płyta gramofonowa
  • Gramofon
  • Adapter
  • Muzyka
  • Muzyczny
  • DJ
  • Dee Jay
  • Sprzęt DJ
  • Nośnik muzyki

Historia i zastosowanie płyty gramofonowej

Płyta gramofonowa zazwyczaj posiada średnicę trzydziestu centymetrów. Zapisane są na nie w sposób spiralny analogowe nagranie dźwiękowe. Przeważnie wykonywano ją z ebonitu, szelaku lub polichlorku winylu. Stąd również pochodzi jej nazwa, a ponieważ często produkowano ją w odcieniu czarnym, potocznie określano ją "czarną płytą". Dziś równie popularnym określeniem jest "płyta analogowa". Już od końca dziewiętnastego wieku winyl zawojował przemysłem muzycznym, a jego popularność trwała aż do lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia.W Polsce płyty winylowe pojawiły się w roku 1899. Był to okres, w którym na terenie naszego kraju powstała pierwsza firma fonograficzna "Fonotypia Krajowa" Rafalskiego, filie przedsiębiorstw zagranicznych, a także fabryka płyt Juliusza Feigenbauna "Syrena Rekord". Niedługo potem do listy fabryk dopisać można już było Harmonię Rekord, czy Cristal-Elektro. W 1904 roku Józef Amsel założył "Łódzką Fabrykę Gramofonów", a cztery lata później w Polsce powstała "Pierwsza Warszawska Fabryka Gramofonów". Ten nagły rozwój wielu placówek przyczynił się także do powstania pierwszych patefonów, a w roku 1910 w Warszawie istniało aż dziesięć wytwórni gramofonów! Po drugiej wojnie światowej niedługo funkcjonowały jeszcze firmy płytowe. Pod koniec roku 1945 Mieczysław Wejman stworzył w Poznaniu wytwórnię "Mewa". Na rok później przypisuje się początek istnienia Fogg Records stworzonej przy współpracy Czesława Porębskiego z Mieczysławem Foggiem. W roku 1947 zmonopolizowano przemysł fonograficzny poprzez powstałą firmę Muza. Już dziesięć lat później płyty tłoczone były w Zakładach Tworzyw Sztucznych Pronit-Pionki. Każdy kolejny rok przynosił początek nowych przedsiębiorstw - Tonpressu, Polotnu, Savitoru, Wifonu, Veritonu, Arstonu, czy PolJazzu.

Spopularyzowanie płyt gramofonowych doprowadziło do ciągłej produkcji winyli przez najbliższych parę dekad. Masowej produkcji płyt analogowych zaprzestano w latach dziewięćdziesiątych.