W drugiej połowie lat 90tych

pojawiły się na rynku kasety cyfrowe. Nie zdobyły jednak one popularności i szybko wyparte zostały przez płyty CD. (więcej)

Dj Qbert jest jednym

najbardziej cenionych Dee Jayów w Stanach Zjednoczonych. Ogromne doświadczenie i świetna technika, zaowocowały sukcesem. (więcej)

Największa popularność muzyki

Techno przypada na lata 90'te. Modne były wtedy przeróbki znanych muzycznych tematów na styl techno. Jednym z najbardziej popularnych jest motyw z filmu "Okręt" Wolfganga Petersena, którego elektroniczna wersja, stworzona przez zespół U-96, królowała na listach przebojów w tym okresie. (więcej)

Mimo iż dancehall

swoje korzenie posiada głównie muzyce reggae, wyraźnie słychać wpływy innych gatunków muzycznych, takich jak hip hop, R&B, jazz, rock and roll. (więcej)

Tagi

  • Kompresor
  • DJ
  • Dee Jay
  • Sprzet DJ
  • Muzyka elektroniczna
  • Dynamika
  • Procesor dynamiki
  • Muzyczny
  • Instrumnety
  • Procesory efektów

Zadania i zastosowanie kompresora w pracy DJ

Kompresor to jeden z nieodłącznych elementów sprzętu każdego DJ'a. W tym artykule poświęcę uwagę jego praktycznemu zastosowaniu albowiem zakres jego obowiązków jest szeroki, a samo urządzenie nie zawsze proste w obsłudze.

Pierwszym i fundamentalnym zadaniem kompresora jest zmniejszanie słyszalnych różnic pomiędzy najgłośniejszymi i najbardziej cichymi fragmentami dźwięku. Nazywamy to kompresją dynamiki. Możemy więc przy jego użyciu wyrównać poziom partii wokalnych, zredukować błędy jakie pojawiły się podczas nagrań i prób. Masteringiem nazywamy końcowy etap równoważenia brzmienia. Może zdarzyć się, że w trakcie tego procesu volume naszego dźwięku nie będzie odpowiednio dostosowany. Wówczas kompresor może zwiększyć lub zmniejszyć głośność miksowanego materiału, a także dokonać korekty sprzężonych brzmień. Ponadto kompresor daje nam możliwość wyrównania poziomu brzmienia instrumentu, spłaszczenia jego dynamiki. Posłużą nam do tego kontrolery "threshold", "ratio", "attack" i "release", które regulują kolejno próg, głębokość, szybkość oraz czas powrotu kompresji. Możemy wyeksponować brzmienie danego instrumentu z całego zespołu lub zmniejszyć znaczenie drugiego, w zależności od tego, jaki dźwięk chcemy uzyskać. Kolejnym praktycznym zastosowaniem kompresora jest możliwość wyciszenia najgłośniejszych poziomów sygnału. Często nieoczekiwane podwyższenie głośności dźwięku doprowadzić może do uszkodzenia głośników, a także - co oczywiste - zaburzenia tonacji odtwarzanego utworu. Wówczas kompresor odpowiedzialny jest za ograniczenie głośności owych sygnałów.