Mimo iż dancehall

swoje korzenie posiada głównie muzyce reggae, wyraźnie słychać wpływy innych gatunków muzycznych, takich jak hip hop, R&B, jazz, rock and roll. (więcej)

Największa popularność muzyki

Techno przypada na lata 90'te. Modne były wtedy przeróbki znanych muzycznych tematów na styl techno. Jednym z najbardziej popularnych jest motyw z filmu "Okręt" Wolfganga Petersena, którego elektroniczna wersja, stworzona przez zespół U-96, królowała na listach przebojów w tym okresie. (więcej)

Po sukcesie Guitar Hero

stworzenie podobnej gry, ale trafiającej w gusta miłośników muzyki elektronicznej, było tylko kwestią czasu. Zasady gry są bardzo podobne, oczywiście repertuar i style muzyczne, zdecydowanie odbiegają od gitarowych klimatów. Znajdziemy tutaj największe przeboje pop, dance, techno i innych stylów muzyki elektronicznej (więcej)

W drugiej połowie lat 90tych

pojawiły się na rynku kasety cyfrowe. Nie zdobyły jednak one popularności i szybko wyparte zostały przez płyty CD. (więcej)

Tagi

  • Crossfader
  • Scratch
  • DJ
  • Dee Jay
  • Muzyka
  • Muzyka elektroniczna
  • Mikser
  • Mikser audio
  • Gramofon
  • Muzyczny

Crossfader - serce dobrego scratcha

2014-07-22 13:26
DJTonny
Jednym ze stałych elementów wykonywania scratchów w zawodzie DJ'a jest crossfader. Terminem tym określamy element miksera, przypominający suwak. Jest on odpowiedzialny za płynne, subtelne przejście między dwoma sygnałami pochodzącymi z różnych źródeł.

Choć trudno jest opisać działanie tego urządzenia, to w skrócie polega ono na transmitowaniu sygnału z pierwszego kanału na wyjście miksera, podczas gdy suwak znajduje się po lewej stronie. Jeśli zaś umiejscowiony jest on po stronie prawej, to na wyjście miksera transmitujemy sygnał z drugiego źródła. W przypadku ulokowania crossfader'a na środku, transmitowane są obydwa sygnały.
American Audio ELMC1 wyposażony w Crossfader
American Audio ELMC1 wyposażony w Crossfader, źródło: Muzyczny.pl

Dzięki braku oporu w poruszaniu się suwaka, możemy płynnie mieszać obydwa dźwięki, tworząc zgrane brzmienie. To właśnie ze względu na tę możliwość, dyskdżokeje często używają crossfadera do wyciszania fragmentów dźwięku, zwanego cięciem, tworzenia płynnych przejść oraz w wyżej wspomnianym scratchu, turntablismie.

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.