Mimo iż dancehall

swoje korzenie posiada głównie muzyce reggae, wyraźnie słychać wpływy innych gatunków muzycznych, takich jak hip hop, R&B, jazz, rock and roll. (więcej)

Największa popularność muzyki

Techno przypada na lata 90'te. Modne były wtedy przeróbki znanych muzycznych tematów na styl techno. Jednym z najbardziej popularnych jest motyw z filmu "Okręt" Wolfganga Petersena, którego elektroniczna wersja, stworzona przez zespół U-96, królowała na listach przebojów w tym okresie. (więcej)

Muzyka Disco Polo

mimo wątpliwych walorów artystycznych była bardzo popularna w całym kraju. Po załamaniu się związanej z tym gatunkiem sceny muzycznej, powróciła ona w formie imprez organizowanych przez DJ. (więcej)

Po sukcesie Guitar Hero

stworzenie podobnej gry, ale trafiającej w gusta miłośników muzyki elektronicznej, było tylko kwestią czasu. Zasady gry są bardzo podobne, oczywiście repertuar i style muzyczne, zdecydowanie odbiegają od gitarowych klimatów. Znajdziemy tutaj największe przeboje pop, dance, techno i innych stylów muzyki elektronicznej (więcej)

Tagi

 • DJ
 • Dee Jay
 • Sprzęt
 • Gramofon
 • Komputer
 • Laptop
 • Muzyka
 • Muzyczny
 • Scratch
 • Muzyka elektronicza
 • Odtwarzacz CD
 • Mikser

Sprzęt dee jay

Praca DJ'a ujawnia nam wiele zawiłości i terminologii. W tym artykule uwagę poświęcę podziałowi sprzętu dee jay'a ze względu na sposób jego montażu, a także rodzajom tego sprzętu.

Tabletop to sprzęt przystosowany do stawiania na płaskiej powierzchni, a także do montowania go w specjalnych uchwycie, odpowiadającemu danemu odtwarzaczowi. Taka technika ustawienia sprzętu najczęściej wykorzystywana jest przez turntablistów - skreczerów - oraz DJ'ów występujących w klubach.

Rack mounted polega na zamontowaniu w ramach montażowych, zazwyczaj dziewiętnastocalowych. Zazwyczaj rack mounted zwane są dualami, ze względu na wyposażenie jednej obudowy w dwa odtwarzacze.

W zależności od granej muzyki oraz miejsca pracy, DJ wykorzystywać będzie różnorodne sprzęty do odtwarzania muzyki. Dla przykładu, DJ skreczer - turntablista - użyje skrecz-miksera, gramofonów i odtwarzaczy cyfrowych. DJ klubowy lub dyskotekowy, które zadaniem jest płynne zmiksowanie muzyki klubowej, tanecznej użyje mikser wielokanałowy wyposażony w efektor i dobrze poradzi sobie również bez funkcji skreczowania.Skupmy uwagę na gramofonie didżejskim. Wyposażony jest on w suwak "pitch", umożliwiający przyspieszenie i zwalnianie obrotów talerza. Znacznie reguluje to prędkość utworu w płynny, subtelny sposób. Pośród gramofonów wyróżnić możemy te z napędem bezpośrednim oraz z napędem paskowym. Nowoczesne i droższe modele wyposażone są w funkcję "beat lock" i "master tempo", umożliwiające zachowanie jednolitej tonacji prezentowanego utworu, podczas gdy zmienia się jego prędkość. Znajdziemy w nich również złącze USB, dzięki któremu zgramy ścieżkę dźwiękową z winylu na dysk komputerowy.

Popularniejszym, a przy tym nowocześniejszym jest odtwarzacz CD z regulacją "pitch", przyciskiem "play", "poop" oraz "CUE". Do tego również możliwość ustawienia nagłego przywołania fragmentu utworu - "hot start", "hot cue". Istotne i przydatne dla DJ są funkcje graficznego przedstawienia struktury utworu ("waveform display"), licznik tempa "bpm" oraz czułą tarczę "jog". Nowsze modele umożliwiają również odczytanie plików MP3, co w dzisiejszych czasach staje się niezbędne w tym zawodzie.

Kolejnym sprzętem dostępnym na rynku jest odtwarzacz DJski, który umożliwia udostępnienie muzyki z pamięci masowej podłączonej poprzez USB lub kartę pamięci. Mikser wyposażony jest w złącze wejściowe oraz wyjściowe, dzięki którym podłączyć możemy go do wzmacniaczy, głośników oraz źródeł dźwięku. Ponadto niektóre miksery posiadają opcję "fader start", umożliwiającą sterowanie odtwarzaczami CD poprzez jego suwaki. Zaletą posiadania tego urządzenia jest możliwość odsłuchu muzyki na słuchawkach, wprowadzenie efektów dźwiękowych, urozmaicających brzmienia DJ'a, a także regulacja głośności i kontrola nad sygnałami docierającymi do miksera z źródeł takich jak gramofon, mikrofon, czy komputer.

Do dyspozycji DJ'a oddaje się również komputer i oprogramowanie do miksowania brzmień. Mogą one nie tylko współpracować z kontrolerami, które nimi sterują, ale także używać specjalnych systemów, dzięki którym możliwe staje się wykorzystanie płyty winylowej, czy odtwarzacza CD.

Komentarze

Kondzio
2013-03-23 09:00:49

Chciałbym się dowiedzieć ile kosztuje sprzęt złożony z wszystkich komponentów wypisanych powyżej i w miare dobrej jakości???