W drugiej połowie lat 90tych

pojawiły się na rynku kasety cyfrowe. Nie zdobyły jednak one popularności i szybko wyparte zostały przez płyty CD. (więcej)

Po sukcesie Guitar Hero

stworzenie podobnej gry, ale trafiającej w gusta miłośników muzyki elektronicznej, było tylko kwestią czasu. Zasady gry są bardzo podobne, oczywiście repertuar i style muzyczne, zdecydowanie odbiegają od gitarowych klimatów. Znajdziemy tutaj największe przeboje pop, dance, techno i innych stylów muzyki elektronicznej (więcej)

Dj Qbert jest jednym

najbardziej cenionych Dee Jayów w Stanach Zjednoczonych. Ogromne doświadczenie i świetna technika, zaowocowały sukcesem. (więcej)

Mimo iż dancehall

swoje korzenie posiada głównie muzyce reggae, wyraźnie słychać wpływy innych gatunków muzycznych, takich jak hip hop, R&B, jazz, rock and roll. (więcej)

Tagi

 • DJ
 • Dee Jay
 • Sprzęt
 • Gramofon
 • Komputer
 • Laptop
 • Muzyka
 • Muzyczny
 • Scratch
 • Muzyka elektronicza
 • Adapter
 • Igła gramofonowa

Gramofon - historia i zastosowanie

2013-02-25 21:43
MrT
Gramofon to urządzenie wykorzystywane do odtwarzania dźwięku zapisanego na płytach gramofonowych (winylowych). W naszym kraju często pojęcie gramofonu mylone jest z adapterem. Działanie gramofonu można opisać poprzez skupienie się na jego budowie. Wyposażona w spiralny rowek płyta i wprowadzona w niego igła przetwarzane są poprzez drganie w impulsy elektryczne. W najnowszych modelach gramofonów zamiast igły stosuje się promień lasera. W tym artykule uwagę poświęcę historii gramofonu i sposobie w jaki podbił serca muzyków.
Gramofon
Gramofon, źródło: Wikipedia

W roku 1857 Edouard-Leon Scott de Martinville stworzył pierwsze urządzenie umożliwiające nagrywanie dźwięku, jednak bez możliwości jego odtwarzania - fonoautograf. Już dwadzieścia dwa lata później konstrukcję tę ulepszył Thomas Edison, tworząc fonograf, dzięki któremu można było odtworzyć nagrany dźwięk. Wyposażony w walce fonograf Edisona zastąpiono konstrukcją Emila Berlinera, w którym owe walce przekształcono w płyty woskowe. W roku 1898 również płyty te zastąpiono płytami szelakowymi wg projektu Berlinera. W kolejnym stuleciu, w roku 1925 stworzono gramofon elektryczny, dwadzieścia dwa lata później powstała pierwsza drobnorowkowa płyta długogrająca zwana Long-Play'em. To właśnie ten wiek okazał się dla gramofonu stuleciem największego rozwoju. W roku 1958 na płycie zapisano po raz pierwszy dźwięk stereofoniczny wydany przez Columbię. W roku 1966 skonstruowano gramofon Technics o symbolu 100P. Tego samego roku w Polsce powstały gramofony Bambino. Trzy lata później udoskonalono je o napęd umożliwiający szybki start - Technics SP-10. W roku 1972 ujawniono szkocki gramofon Ivora Tiefenbruna - Linn Sondek LP12. Oficjalnie uznano ten wynalazek za przełom w hi-fi.
Współczesny gramofon DJ'ski
Współczesny gramofon DJ'ski, źródło: Muzyczny.pl

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.