Muzyka Disco Polo

mimo wątpliwych walorów artystycznych była bardzo popularna w całym kraju. Po załamaniu się związanej z tym gatunkiem sceny muzycznej, powróciła ona w formie imprez organizowanych przez DJ. (więcej)

DJ Jazzy został uhonorowany

na Szkolnej Ścianie Sław w John Bartram High School w Filadelfii. Faktycznie jednak nie udało mu się ukończyć tej uczelni. (więcej)

Mimo iż dancehall

swoje korzenie posiada głównie muzyce reggae, wyraźnie słychać wpływy innych gatunków muzycznych, takich jak hip hop, R&B, jazz, rock and roll. (więcej)

W drugiej połowie lat 90tych

pojawiły się na rynku kasety cyfrowe. Nie zdobyły jednak one popularności i szybko wyparte zostały przez płyty CD. (więcej)

Tagi

  • Muzyka
  • Nośniki muzyki
  • CD
  • Mp3
  • Muzyka elektroniczna
  • DJ
  • Dee Jay
  • Sprzęt muzyczny
  • Muzycnzy

Najpopularniejsze nośniki muzyki

2014-07-29 13:39
goferek
Pracując, DJ ma do dyspozycji trzy najpopularniejsze nośniki muzyki. W tym artykule skupię się na nich, opisując zarówno ich wady, jak i zalety.

Choć na samo hasło "winylu" czy "gramofonu" przypominają nam się dawne czasy, których miejsce zastąpiła już nowoczesna technologia, to w zawodzie dee jaya niejednokrotnie spotkać możemy te właśnie nośniki muzyki. Tę popularność pomimo wciąż rozwijającej się techniki, winyl zawdzięcza lepszej jakości dźwięku, docenianej przez wielu dyskdżokejów. Ponadto wykorzystywanie gramofonu i płyty jest wygodne i szybkie - możemy bowiem momentalnie przestawić igłę we fragment utworu, którego nam potrzeba, a dzięki wyposażeniu płyty w rowki, zauważamy ciche i głośne jego momenty. Do wad winylu zaliczyć trzeba jednak dużą pojemność i wiążące się z tym problemy z zagospodarowaniem dla niego miejsca. Wraz z pojawieniem się rys oraz zniszczeń z powodu częstego odtwarzania, jakość dźwięku znacznie zmienia się. Ogromnym problemem dla miłośników płyt winylowych jest trudność ich nabycia, a także wysokie koszty, jakie wiążą się z ich kupnem. Wspomniana już wyżej w zaletach igła ma również swoje wady - jest podatna na zmianę położenia do innego rowka pod wpływem znajdującej się na płycie rysy lub nagłego wstrząsu.
Płyta gramofonowa wykonana z ebonitu
Płyta gramofonowa wykonana z ebonitu, źródło: Wikipedia

W latach dziewięćdziesiątych kasety magnetofonowe zastąpione zostały przez płyty CD, które dzięki swojej wytrzymałości, niezależnej od czasu użytkowania, małemu rozmiarowi oraz możliwości nagrywania muzyki w domowych warunkach, zawładnęła sercami profesjonalistów. Ponadto, w przeciwieństwie do winylu, CD nie jest podatne na przeskakiwanie dźwięku, a dzięki funkcji "CUE" umożliwia nam powrót do pożądanego fragmentu utworu. Jednak ten sposób odtworzenia dźwięku ma również swoje wady. A mowa tutaj o małej możliwości manipulowania dźwiękiem (szczególnym problemem jest to dla turntablistów), a także braku możliwości zaobserwowania spektrum utworu. Sposobem na to może być jednak kupno droższego i nowocześniejszego odtwarzacza, który wyposażony jest w opcję graficznego przedstawienia poziomu głośności w utworze.
Kaseta magnetofonowa
Kaseta magnetofonowa, źródło: Wikipedia

W tej konkurencji zarówno płyty winylowe jak i odtwarzacze CD (które mimo to odnajdują swoich fanów po latach) pokonane zostają przez pamięć masową oraz pliki cyfrowe. Ich rozwój znacznie przyspieszył w pierwszej dekadzie tego stulecia. Czasy komputerów i możliwości odtwarzania muzyki poprzez dyski twarde pamięci flash w formatach MP3 i WAV dały dee jay'om spektrum możliwości. Przeskakiwanie fragmentów utworów zostało całkowicie wyeliminowane, muzykę odczytać można szybko i bezproblemowo. Ogromną zaletą jest również znikoma wielkość i ciężar nośnika. Ten sposób umożliwia nam także odczytanie wszelkich informacji na temat utworu - jego tytułu, wykonawcy, albumu, roku jego wydania, a co za tym idzie sortowanie utworów wg kryteriów. Nowoczesne technologie umożliwiają nam odtworzenie dźwięku z pamięci masowych na komputerze lub niezależnym odtwarzaczu muzycznym DJ'a.

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.