Po sukcesie Guitar Hero

stworzenie podobnej gry, ale trafiającej w gusta miłośników muzyki elektronicznej, było tylko kwestią czasu. Zasady gry są bardzo podobne, oczywiście repertuar i style muzyczne, zdecydowanie odbiegają od gitarowych klimatów. Znajdziemy tutaj największe przeboje pop, dance, techno i innych stylów muzyki elektronicznej (więcej)

W drugiej połowie lat 90tych

pojawiły się na rynku kasety cyfrowe. Nie zdobyły jednak one popularności i szybko wyparte zostały przez płyty CD. (więcej)

Muzyka Disco Polo

mimo wątpliwych walorów artystycznych była bardzo popularna w całym kraju. Po załamaniu się związanej z tym gatunkiem sceny muzycznej, powróciła ona w formie imprez organizowanych przez DJ. (więcej)

Dj Qbert jest jednym

najbardziej cenionych Dee Jayów w Stanach Zjednoczonych. Ogromne doświadczenie i świetna technika, zaowocowały sukcesem. (więcej)

Tagi

  • Muzyka
  • Nośniki muzyki
  • CD
  • Mp3
  • Muzyka elektroniczna
  • DJ
  • Dee Jay
  • Sprzęt muzyczny
  • Muzycnzy

Najpopularniejsze nośniki muzyki

Pracując, DJ ma do dyspozycji trzy najpopularniejsze nośniki muzyki. W tym artykule skupię się na nich, opisując zarówno ich wady, jak i zalety.

Choć na samo hasło "winylu" czy "gramofonu" przypominają nam się dawne czasy, których miejsce zastąpiła już nowoczesna technologia, to w zawodzie dee jaya niejednokrotnie spotkać możemy te właśnie nośniki muzyki. Tę popularność pomimo wciąż rozwijającej się techniki, winyl zawdzięcza lepszej jakości dźwięku, docenianej przez wielu dyskdżokejów. Ponadto wykorzystywanie gramofonu i płyty jest wygodne i szybkie - możemy bowiem momentalnie przestawić igłę we fragment utworu, którego nam potrzeba, a dzięki wyposażeniu płyty w rowki, zauważamy ciche i głośne jego momenty. Do wad winylu zaliczyć trzeba jednak dużą pojemność i wiążące się z tym problemy z zagospodarowaniem dla niego miejsca. Wraz z pojawieniem się rys oraz zniszczeń z powodu częstego odtwarzania, jakość dźwięku znacznie zmienia się. Ogromnym problemem dla miłośników płyt winylowych jest trudność ich nabycia, a także wysokie koszty, jakie wiążą się z ich kupnem. Wspomniana już wyżej w zaletach igła ma również swoje wady - jest podatna na zmianę położenia do innego rowka pod wpływem znajdującej się na płycie rysy lub nagłego wstrząsu.W latach dziewięćdziesiątych kasety magnetofonowe zastąpione zostały przez płyty CD, które dzięki swojej wytrzymałości, niezależnej od czasu użytkowania, małemu rozmiarowi oraz możliwości nagrywania muzyki w domowych warunkach, zawładnęła sercami profesjonalistów. Ponadto, w przeciwieństwie do winylu, CD nie jest podatne na przeskakiwanie dźwięku, a dzięki funkcji "CUE" umożliwia nam powrót do pożądanego fragmentu utworu. Jednak ten sposób odtworzenia dźwięku ma również swoje wady. A mowa tutaj o małej możliwości manipulowania dźwiękiem (szczególnym problemem jest to dla turntablistów), a także braku możliwości zaobserwowania spektrum utworu. Sposobem na to może być jednak kupno droższego i nowocześniejszego odtwarzacza, który wyposażony jest w opcję graficznego przedstawienia poziomu głośności w utworze. W tej konkurencji zarówno płyty winylowe jak i odtwarzacze CD (które mimo to odnajdują swoich fanów po latach) pokonane zostają przez pamięć masową oraz pliki cyfrowe. Ich rozwój znacznie przyspieszył w pierwszej dekadzie tego stulecia. Czasy komputerów i możliwości odtwarzania muzyki poprzez dyski twarde pamięci flash w formatach MP3 i WAV dały dee jay'om spektrum możliwości. Przeskakiwanie fragmentów utworów zostało całkowicie wyeliminowane, muzykę odczytać można szybko i bezproblemowo. Ogromną zaletą jest również znikoma wielkość i ciężar nośnika. Ten sposób umożliwia nam także odczytanie wszelkich informacji na temat utworu - jego tytułu, wykonawcy, albumu, roku jego wydania, a co za tym idzie sortowanie utworów wg kryteriów. Nowoczesne technologie umożliwiają nam odtworzenie dźwięku z pamięci masowych na komputerze lub niezależnym odtwarzaczu muzycznym DJ'a.